Badem Yağı Kürü Tarifi ve Malzemeleri
13 Temmuz 2024

Badem Yağı Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Badem Yağı Kürü

Badem yağı kürü, cilt, saç, kirpik uzaması ve çatlakların giderilmesi konusunda oldukça etkilidir. Badem yağı kürünün içerisinde bol miktarda E vitamini bulunmaktadır. İçerisinde bulunan faydalı karbonhidrat, yağ, protein, magnezyum ve potasyum sayesinde sağlık problemleri üzerinde oldukça etkilidir. Badem yağı kürü çoğunlukla cilt bakımı ve kozmetik sanayinde kullanılmaktadır. Özellikle yüzde görülen sivilce ve iltihaplı akne üzerine badem yağı kürü uygulanması halinde 1-2 hafta içerisinde sivilce ve aknelerin yok olduğu gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra cildin nem oranını dengelemekle birlikte vücudun ipeksi bir görünüme kavuşmasını sağlamaktadır. Yapısında bulunan faydalı enzimler sayesinde zararlı böcek ısırıklarına karşı iyi geldiği bilinmektedir.

Badem Yağı Kürü Malzemeleri

  • 3 kaşık bal
  • 2 kaşık badem yağı
  • 2 kaşık zeytinyağı
  • 3 damla limon

Badem Yağı Kürü Nasıl Yapılır?

Bir kap içerisine bal, badem yağı, zeytinyağı ve limon katıldıktan sonra iyice karıştırılır. Akabinde 1 saat kadar bal ve yağların karışımı bekletilir. Akabinde sivilce, ciltte kuruma görülen bölge veya iltihaplı akıntı bölgesine badem yağı kürü sürülür. Yaklaşık olarak 20-30 dakika kadar uygulanan bölgede kaldıktan sonra ılık su ile yıkanarak badem yağı kürü çıkartılır. Bu işlem yaklaşık olarak 1-2 hafta kadar devam edilmesi halinde çatlak veya sivilce oluşan bölgenin düzeldiği görülecektir.

Badem Yağı Kürünün Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Badem yağı kürünün birçok hastalık üzerinde tedavi edici özelliği görülmüştür. Özellikle ciltte oluşan güneş yanıkları, sivilce oluşumu ve siyah noktaların temizlenmesinde oldukça etkili bir özelliğe sahiptir. Badem yağı kürü yapısında bulunan A, D ve K vitaminleri sayesinde cildin kuru kalması önlenerek cilt sürekli nemli kalması sağlanmaktadır. Bununla birlikte makyaj yüzünden tahriş olan cildin temizlenmesinde badem yağı kürü oldukça etkilidir. Saç kökleri, tüy dökülmesi ve kirpiklerin uzamasında etkili bir özelliğe sahiptir.

Ekstra Bilgiler

Badem yağı uzun süreli kullanımlarda cildin elastikiyetini artırarak yaşlanma belirtilerini geciktirir. Ayrıca, badem yağı içeriğinde bulunan omega-3 yağ asitleri sayesinde beynin fonksiyonlarını destekler ve hafızayı güçlendirir. Badem yağı, aynı zamanda doğal bir anti-inflamatuar olarak da görev yapar ve vücutta meydana gelen iltihaplanmaları azaltır. Bu özellikleri sayesinde badem yağı kürü, sadece kozmetik amaçlı değil, genel sağlık açısından da önemli yararlar sağlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni